O všech níže uvedených návodech lze říci:


Není-li uvedeno jinak, dle "štítku článku" (to je to skupinové třídění pod článkem, každý článek je zařazen do jedné či více skupin) se dozvíte, z které směsi na domácí chléb byl chléb pečen (v podstatě buď Rivercote z LIDLu nebo Korngold z rakouského Hoferu), a použito bylo vždy, pokud nepíšu jinak, 500g směsi (tedy polovina sáčku)...
Občas si sem vkládám i jiné recepty než recepty pro domácí pekárnu, označuji je pak štítkem "jiné recepty", například na palačinky...

neděle 29. dubna 2012

Německé směsi - nejen

Dobré ráno od nědělní snídaně, včera pozdě večer dopečený Volkornbrot chutná výtečně...

Po návratu z Německa jsem samozřejmě nezkoušel jedinou směs (jíž jsem vychvaloval v předchozím příspěvku), ale i další:
  • Mehrkornbrot (184.)
  • Ciabatta (185.)
Opět mohu konstatovat, že výsledný chléb byl krásně nadýchaný.

Pak jsem pekl Pavle na narozeniny oblíbený karamelovník (186.) a bílý chléb s rozinkami (187.) dle našeho klasického receptu (jen opomenutí oné zdánlivé nepodstatnosti, jedné lžičky soli, způsobilo, že ani dostatek rozinek nezachránil stav poněkud mdlé chuti výsledného chlebíka).

Když už tu vychvaluji směsi z Německa, chtěl jsem si udělat malé srovnání, a vzal následně směs z LIDLu, Ciabatta (188.) ale vůbec nenakynula.
Trochu polekaně jsem koumal, co že se stalo. Směs byla zakoupena už před delší dobou a končila jí minimální trvanlivost. Tak jsem její druhou půlku (189.) upekl tak, že jsem na začátku připravil kvásek z poloviční běžné dávky (1/2 z 21 g) droždí. A vše je v pořádku.
A ten, na počátku tohoto příspěvku opěvovaný, Volkornbrot z Hoferu (190.) jsem pekl také s přidaným kváskem, byť jen symbolickou čtvrtkou běžné dávky (1/4 z 21 g) droždí - preventivně, neb směs už má po záruce.

Takže sdělená zkušenost?
Když si koupíte hotové směsi a zapomenete je ve špajzce a projde jim minimální doba trvanlivosti, doporučuji přidat při přípravě alespoň kvásek čtvrtiny běžné dávky (1/4 z 21 g) droždí.

Žádné komentáře:

Okomentovat